Dette er de Spellemannnominerte

For første gang introduserte kulturministeren de alle de nominerte i de 24 kategoriene fra Rococosalen på Grand Hotel

Her er årets nominasjoner: 

Barnemusikk

  • Even Jenssen – «Over byen»
  • Maria Solheim og Silje Sirnes Winje – «Bråkebøttebaluba»
  • Mr. E & Me New Orchestral – «Hits 4 Kids»
  • Så Rart! – «På havets bunn»

Blues

  • Busk, Eriksen, Sjøstrøm – «Hustle & Flow»
  • Håkon Høye – «Nights at the Surf Motel»
  • Ledfoot – «White Crow»
  • Viktor Wilhelmsen – «Knip igjen øyan»

Country

  • Jonas Fjeld & Judy Collins – «Judy Collins & Jonas Fjeld featuring Chatham County Line – Winterstories»
  • Jørund Vålandsmyr & Menigheten – «Til dere som er lykkelige»
  • Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»
  • Unnveig Aas – «Young Heart»

Elektronika

  • André Bratten – «Pax Americana»
  • Carmen Villain – «Both Lines Will Be Blue»
  • Chmmr – «Try New Things»
  • Prins Thomas – «Ambitions»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

  • Hans Fredrik Jacobsen – «Øre»
  • Helga Myhr – «Natten veller seg ut»
  • Moenje – «Klarvær»
  • Morgonrode – «Morgonrode»

Indie/Alternativ

  • Kongle – «Skogen»
  • Konradsen – «Saints and Sebastian Stories»
  • Pom Poko – «Birthday»
  • Tuvaband – «I Entered the Void»

Jazz

  • Elephant9 -« Psychedelic Backfire I»
  • Gard Nilssen Acoustic Unity – «To Whom Who Buys A Record»
  • Maria Kannegaard – «Nådeslås»
  • Mats Eilertsen Trio – «And Then Comes The Night»

Klassisk

  • Eldbjørg Hemsing – T«an Dun: Fire Ritual»
  • Lise Davidsen – Richard Strauss: «Four Last Songs / Wagner: Arias from Tannhäuser»
  • Oslo Filharmoniske Orkester – «Mahler Symphony No. 3»
  • Vilde Frang – «Paganini & Schubert: Works for violin & piano»

Metal

  • Gaahls Wyrd – Gastir – «Ghosts invited»
  • Kampfar – «Ofidians Manifest»
  • Sâver – «They Came With Sunlight»
  • Sibiir – «Rope»

Popartist

  • Bendik – «Det går bra»
  • Gabrielle – «Snart, Gabby»
  • Ruben – «Melancholic»
  • Sigrid -«Sucker Punch»
  • Fieh – «Cold Water Burning Skin»

Popgruppe

  • Fieh – «Cold Water Burning Skin»
  • Highasakite – «Uranium Heart»
  • No. 4 – «Duell»
  • Seeb – «Seeb 2019»

Rock

  • Backstreet Girls – «Normal is Dangerous»
  • Brenn – «Elsker»
  • Erlend Ropstad – «Brenn siste brevet»
  • Rock Spielbergs – «This Is Not The End»

Samtid

  • Cikada, Lars Petter Hagen – «Hagen: Harmonium Repertoire»
  • Peter Herresthal, Oslo Filharmoniske Orkester, Clémént Mao-Takacs – «Kaija Saariaho – Graal Théâtre etc.»
  • Øyvind Torvund – «The Exotica Album»
  • Hvoslef Chambermusic Project – «Hvoslef Chamber Works No. VI»

Urban

  • Dutty Dior – «Pará / Normal»
  • Isah – Sukkerspinn & Hodepine
  • Karpe – «SAS Plus/SAS Pussy»
  • Lil Halima – «Lil Halima 2019»

Viser

  • Asbjørn Ribe – «Blått & grønt & gult»
  • Benny Borg – «En dag på jorden»
  • Frida Ånnevik – «Andre sanger»
  • Hekla Stålstrenga – «Elske og ære»

Åpen Klasse

  • Deathprod – «Occulting Disk»
  • Erlend Apneseth Trio – «Salika, Molika»
  • Ståle Storløkken – «The Haze Of Sleeplessness»
  • Susanna & the Brotherhood of Our Lady – «Garden of Earthly Delights»

Årets album

  • Arif – «Arif in Waanderland»
  • Gabrielle – «Snart, Gabby»
  • Karpe – «SAS Plus / SAS Pussy»
  • Sigrid – «Sucker Punch»

Årets Gjennombrudd og Gramostipend

  • Bokassa
  • brenn.
  • Dutty Dior
  • Girl in red
  • Isah
  • Pom Poko

TONOs komponistpris

  • Eirik Hegdal – «Musical Balloon»
  • Helge Iberg – «Helge Iberg: Songs from the Planet of Life»
  • Maja S.K. Ratkje – «Sult»
  • Cecilie Ore – «Come to the Edge!»

Årets låt

  • Arif -« Hvem er hun»
  • Isah/Dutty Dior – «Hallo»
  • Keiino – «Spirit in the sky»
  • Kygo feat. Store P, Lars Vaular – Kem kan eg ringe
  • Nicolay Ramm – «Raske Briller»
  • Rat City feat. Isak Heim – «Kind Of Love»
  • Ruben – «Lay By Me»
  • Sigrid – «Don’t Feel Like Crying»

Årets Låtskriver

  • Gabrielle Leithaug (Gabrielle) – «Snart, Gabby»
  • Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid og Chirag Rashmikant Patel (Karpe) – «SAS Plus / SAS Pussy»
  • Lars Reiersen (Larsiveli) – «Larsiveli 2019»
  • Sigrid Solbakk Raabe (Sigrid) – «Sucker Punch»

Årets Musikkvideo

  • Anna of the North (Noah Lee) – «Leaning On Myself»
  • Bigbang (Lasse Gretland) – «Bells»
  • boy pablo (Julian Vargas, Bjarne Anmarkrud og Harry Hambley) – «Feeling Lonely»
  • Lars Vaular (onzonz) – «Kroppsspråk»

Årets Produsent

  • Aksel Carlson – «Aksel Carlson»
  • Cashmere Cat – «Cashmere 2019»
  • Martin Sjølie – «Martin Sjølie»
  • Morten Gillebo – «Morten Gillebo»

Årets Tekstforfatter

  • Arif Salum – «Arif i Waanderland»
  • Frida Ånnevik – «Andre sanger»
  • Emilie Christensen (No. 4) – «Duell»
  • Signe Marie Rustad – «When Words Flew Freely»